Páratlan videó a Holdról: így fúrta meg a felszínt a NASA
Az amerikai Firefly Aerospace szondája, a Blue Ghost nemrég landolt a Holdon, azóta pedig már komoly munkába is kezdett a NASA eszközeivel.
Az amerikai Firefly Aerospace szondája, a Blue Ghost nemrég landolt a Holdon, azóta pedig már komoly munkába is kezdett a NASA eszközeivel.
Amerikai kutatók számítása szerint még 14 millió évvel ezelőtt is lehetett forró láva a Hold felszínén. Ezek alapján könnyen lehet, hogy az égitest képlékenyebb annál, mint amilyennek kinéz.
A japán Fudzsii Dajcsi még december 8-án rögzítette, ahogy a Hold felszínén egy fényes villanás jelent meg néhány pillanat erejéig. A szakember úgy véli, a Geminidák meteorraj egyik tagja lehetett.
A szakemberek szerint hasznos lenne a Holdon az embereket a felszín alatt elszállásolni, így ugyanis védve lennének a káros külső hatásoktól. Ehhez azonban speciális robotokra is szükség lehet.
Kínai kutatók frissítették a Hold meglévő térképét, így mostantól sokkal pontosabban látható az égitest domborzata. A kutatási anyag segíthet a holdbázis(ok) pontos helyszínének kiválasztásában is.
Több évtized után újra élénkül az űrverseny, a végső cél pedig, hogy a Holdon – és később akár a Marson is – tartósan jelen legyen az ember. Ennek azonban vannak fontos feltételei.
Az Apollo-küldetések során sosem használtak olyan nagy és erős hajtóműveket a landoláshoz, mint amik az Artemis-program során mennek majd a Holdhoz. Ez több kérdést is felvet.
Csak mikroorganizmusokat kell adni a Hold felszínéhez, és az alkalmas lehet arra, hogy növényeket termesszenek benne üvegházakban – állítja egy új tanulmány.
A NASA Lunar Reconnaissance Orbiter holdszondája, valamint a dél-koreai Danuri szonda közös képet készített a Holdon található Shackleton-kráterről, ami értékes vízjeget tartalmazhat.
Magyar idő szerint szerda délután sikeres leszállást hajtott végre India Csandrajáan–3 leszállóegysége a Hold déli pólusánál.
Öt éven belül, a holdi anyagokat felhasználva készítene holdi bázist Kína. Egy robotot is útnak indítanak majd, ami „téglákat” készítene az ott található talajból.
A kutatók egy földi radarrendszer segítségével örökítették meg egy fényképen eddig soha nem látott részletességgel az Apollo 15 küldetésének leszállási helyét, valamint a Tycho-krátert.
A Hold Földhöz közelebbi, és tőlünk távolabbi oldalának felszíne között nagyon nagy a különbség. A miértre már eddig is született néhány magyarázat, most azonban egy egészen új elképzeléssel álltak elő a tudósok.